Ako začať s jogou

Adela Jasenovcova

Jogoví začiatočníci sa toľko rozhodujú, aký typ jogy cvičiť, až nezačnú vôbec. Alebo skúsia typ jogy, ktorý im nevyhovuje a jogu zavrhnú úplne. Pripravili sme preto prehľad základných rád, ako si nájsť tú svoju jogu. 

Ako začať s jogou
Zdroj: Pexels.com, CC0
21. JAN 2018

Dopredu by som vám rada ako inštruktorka jogy povedala, že je to dlhá cesta, ktorá však stojí za to. Joga sa stala v posledných rokoch veľmi obľúbeným cvičením, pri ktorom okrem fyzickej aktivity trénujete spolu s telom aj myseľ. Na tento proces sa treba zodpovedne pripraviť a skúsiť to nevzdať v polovici cesty. Oplatí sa vydržať. Na úplnom začiatku treba zvoliť správny postup. 

Základom je nájsť si správny druh jogy a cvičenie jogy doma. Nespoliehať sa, že jednotlivé ásany za vás odcvičí inštruktor alebo že bez praxe doma budete napredovať.

Vyberte si typ jogy

Uvidíte, že existuje veľa druhov jogy a niektoré z nich nebudú správnou voľbou pre vašu osobnosť a fyzickú kondíciu. Urobte si pár minút  čas a spravte si prehľad o štýloch jogy. Pre väčšinu začiatočníkov bude najvhodnejšia trieda hatha alebo vinyasa joga v závislosti od toho, či chcete mať pomalú alebo rýchlu jogovú prax. Ide o základné štýly a vždy môžete vyskúšať niečo ďalšie. Kto má rád dynamický štýl jogy, odporúčam aštánga jogu.

Zatiaľ čo sú k dispozícii mnohé skvelé knihy a videá o joge, neexistuje žiadna náhrada za učenie priamo od dobrého učiteľa. Kvôli možným zraneniam a nesprávnenej technike dychu neodporúčam učiť sa jogu z videí.

Nájdite si konkrétnu vyučovaciu hodinu

Hodiny jogy vo vašom okolí môžu byť pohodlné, ale nemusia vám vyhovovať. Vyskúšajte viaceré druhy, štýly, prístupy, a až potom sa definitívne rozhodnite, kam budete chodiť. Osobnosť inštruktora veľmi zaváži, preto sa niekedy oplatí cestovať aj ďalej ako len za roh domu.

Zadovážte si oblečenie a podložku

Väčšina druhov jogy si vyžaduje príjemné, vzdušné oblečenie. Uznávaný učiteľ jogy Jaroslav Pávek o oblečení hovorí: „Oblečenie je dôležité. Z princípu by malo byť oblečenie pevné okolo lona, čo drží pokope genitálie. Musíme sa spotiť. Ženy aj zahalené prsia, niečo, čo drží pokope. Nie voľné veci. Stimulovať orgány a vytlačiť energiu hore.“

Čo sa týka podložky na jogu, ideálne je používať koberček z prírodných materiálov. Položky na jogu vyrobené z PVC sú síce pohodlnejšie, ale s filozofiou jogy sa priveľmi nezhodujú. Videli ste už jogína v Indii praktizovať jogu na podložke z umelej hmoty? Ak však s jogou začínate, je lepšie robiť ju aj na takej, časom sa možno preorientujete. Podložky a koberčeky sú bežne dostupné v športových obchodoch aj na internete.

Správne návyky

Overte si, či robíte jednotlivé pozície správne. Čítajte staré knihy o joge a choďte čo najhlbšie do histórie. Nie všetko, čo je moderné a populárne, môže byť aj správne a hlavne bezpečné. Začnite postupne a pomaly. Nie je cieľom naučiť sa všetky jogové pozície naraz a rýchlo. Trpezlivosťou a pravidelnosťou zájdete ďalej. 

Nebojte sa pýtať a modifikovať pozície, ak ich neviete zvládnuť alebo nepoznáte ich správne technické prevedenie. Zo začiatku stačí, ak sa precízne naučíte Pozdrav slnku a ten opakujete každý deň. Iba každodenné cvičenie, ideálne ráno, vás posunie ďalej. Postupne si budete pridávať pozície, ako vám bude radiť váš učiteľ, s ktorým by ste mali byť pravidelne v kontakte.

Nezabudnite, že nemôžete všetko vedieť hneď. Joga je skutočne pre všetkých bez rozdielu veku, či pohlavia. Ak máte nejaké zdravotné problémy, treba o nich povedať inštruktorovi, ten správny by vám mal vedieť odporučiť jednotlivé variácie pozícií a pomôcť ich zvládnuť.

Inšpiratívny citát na záver

Practice and all is coming. Praktizuj jogu a všetko ostatné sa dostaví,“ K.Pattabhi Jois. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať s jogou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2443
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.