Ako vyvážiť aktivitu a odpočinok po narodení dieťaťa?

Palo Hlubina

Najdôležitejší nástroj na relax je pre človeka spánok. Nenahradí ho nič a robiť si spánkový dlh kvôli seriálu, sociálnym sieťam alebo telefonátom nerobí dobre ani vášmu telu, ani vašej hlave.

Ako vyvážiť aktivitu a odpočinok po narodení dieťaťa?
Zdroj: Nick Karvounis, StockSnap.io, CC0
13. DEC 2017

Aj trénované svaly potrebujú čas na to, aby rástli – a to sa deje len počas netrénovania. Ak to s chudnutím a tréningom tela myslíte vážne, začnite poriadnym spánkom. Samozrejme, ak máte malé dieťa, ktoré má nepravidelný režim, nevyspatí rodičia sú súčasťou jeho lifestylu. Ibaže to je obdobie, ktoré trvá len pár mesiacov. Hneď ako sa to dá, treba energiu venovať do toho, aby ste sa poriadne vyspali.

Dlhé behy či posilňovacie tréningy si naozaj vyžadujú odpočinuté telo. Ak ste v životnom období, kedy sa dostatočný spánok jednoducho nedá zabezpečiť, nemusí to byť zámienkou, aby ste necvičili vôbec. Počas tohto obdobia využite niektoré z inšpirácií na pohyb, napríklad na Cvicte.sk a zvyknite si najmä na pravidelnosť. Ak sa už dostávate do fázy, v ktorej sa dá uvažovať nad pravidelným, hoci aj polhodinovým cvičením, zaraďte do týždňového plánu aj čas na relax.

Cover iMama

Ísť povedzme raz za týždeň na polhodinovú masáž, počas ktorej je dieťatko s otcom alebo so starými rodičmi, pomôže vášmu telu aj psychike. Častou chybou je, že ženy si dávajú masírovať len chrbát, pretože práve ten ich boli. No bolesť chrbta môže byť spôsobená aj stuhnutými či poskracovanými svalmi v oblasti panvy. Pridajte preto k masáži aspoň raz za dva týždne aj nohy, ruky, hlavu, brucho. Uvidíte, ako sa dokážete uvoľniť.

No a ak hovoríme o relaxe a odpočinkovej fáze, nezabúdajte na saunu. Tá môže byť zas napríklad príjemnou spoločnou partnerskou aktivitou, kedy si len tak posedíte alebo pohovoríte s partnerom bez toho, aby bolo potrebné odbiehať k plačúcemu dieťatku. Ideálne je nájsť si čas na saunu každý týždeň, ale ak sa tejto aktivite budete venovať aj raz za dva, či tri týždne, stále je to lepšie, ako ju nahrádzať pozeraním televízie, sedením pred počítačom alebo ležaním na gauči so smartfónom v ruke.

Tento článok je z bonusovej e-knihy CHCEM SPÄŤ SVOJE TELO, ktorú dostávajú zdarma všetci kupujúci motivačnej knihy iMAMA.

Cover Chcem spat svoje telo iMama


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vyvážiť aktivitu a odpočinok po narodení dieťaťa?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2443
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.