Aj známi jogíni majú svojich guru

Adela Jasenovcova

Joga nie je len fyzické cvičenie, je tiež zastavenie pohybov mysle. Dokonalé spojenie tela, mysle a duše. Aj ten najlepší inštruktor jogy sa ju učí postupne celý život a posúva svoje hranice ďalej aj vďaka svojim učiteľom. 

Aj známi jogíni majú svojich guru
Zdroj: Freestocks.org, CC0
25. OKT 2017

Na Slovensko sa joga a jej filozofia prebojovala veľmi pomaly a postupne. V súčasnosti však zažíva skutočný boom. Na druhej strane len málokto ide natoľko do hĺbky, že berie jogu ako svoj životný štýl, nielen ako fyzickú prax.

Jaroslav Pávek

Moderné druhy jogy si získavajú svojich fanúšikov po celom svete. Tradičná joga, pochádzajúca z Indie, sa však neustále cvičí, dokonca aj u nás. Najznámejší učiteľ tradičnej (ashtanga) jogy na Slovensku, Jaroslav Pávek, sa joge venuje celý svoj dospelý život. Jeho učenie sa vyznačuje profesionálnym, individuálnym prístupom ku každému žiakovi, precíznosťou, disciplínou, funkčnosťou a pre neho typickým humorom.

Jaroslav Pávek

Je študentom Nancy Gilhoff, prvej západnej ženy predstavenej do systému ashtanga jogy v Indii v meste Mysore na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia. Hovorí o nej: „Vždy som hľadal pôvodnú jogu starých Indov - starú indickú metódu jogovej praxe. Vedel som, že to, čo prevažne robíme na západe, nie je indický spôsob. Nancy (68) bola jedna z prvých západných žien, ktoré sa jogu od Indov naučili v jej originálnej forme, ktorá vychádza z védických spisov. Vniesla mi úplne nový rozmer do jogovej praxe. Jednoduchosť, ľahkosť, uzdravovanie. Jej učenie sa spája hlavne s energetickými tokmi človeka a ovládaním mysle.“

Nina Menkynová

Medzi ďalšie inšpiratívne jogínky patrí Nina Menkynová. Venuje sa Flow yoge, ktorá predstavuje plynulý systém jogy, prepájania pozícií a dychu, zameraný na posilnenie a natiahnutie svalstva. Každá hodina je trochu iná a inštruktor do nej vnáša aj kus seba.

Nina Menkynová

Nina hovorí: „Verím, že každý učiteľ má mať učiteľa. Človeka, ktorý posúva ďalej, inšpiruje a neustále oslovuje pokorou. V joge mám cenných inšpirácií viacero, a aj napriek mnohým zahraničným skúsenostiam sa vraciam k učiteľom tu na Slovensku. Práve tu cítim, že ich učenie je postavené na tom, že jogu nielen učia, ale najmä žijú. Jedným z mojich smerov je Iyengar yoga, kde ma už dlhé roky vedie Evka Hroncová. V Ashtanga vinyasa yoge je pre mňa inšpirátor človek, ktorý ju na Slovensko doniesol a tým je Jarko Pávek. Za jeho pravú ruku a moju pôvodnú učiteľku ashtangy považujem Moniku Riškovú. Rada by som však poukázala na čosi, čo sa mi deje v poslednej dobe čoraz častejšie. Mojimi učiteľmi sa častokrát stávajú aj moji vlastní žiaci v joge. Práve oni mi ukazujú, že joga nie je o samotnej krásnej forme ásan, vysoko funkčnom tele a fyzických schopnostiach. Ukazujú mi, že joga je o posúvaní hraníc, ktoré sa cez telo zrazu objavujú v mysli a v konaní. V takých okamihoch si svoju prácu vážim ešte viac a cítim rešpekt a úctu.”

Adriana Pročková

Adriana Pročková je certifikovaná inštruktorka jogy I., II., III. kvalifikačného stupňa, joge sa aktívne venuje od r. 2006. Je spoluzakladateľkou akreditovanej jogovej školy Yoga Vidya, inštruktorkou jogy v jogovom centre Yoga Vidyalaya Bratislava, majiteľkou jogovej školy v Haliči a organizátorkou úspešných jogových podujatí. O svojich inšpirátoroch hovorí: „Cvičím tradičnú jogu, vedie ma to k džňána joge a svojho gurua mám hlboko vo svojom vnútri. Inšpirujú ma mudrci, pôvodné jogové texty a filozofia jogy, do ktorej sa snažím preniknúť štúdiom.“

Adriana Pročková

Zuzana Bothová

Aj certifikovaná inštruktorka detskej jogy, Zuzana Bothová, má svoju spriaznenú, podnetnú osobu. Je ňou Iveta Hanušová. „Páči sa mi, ako to vie s deťmi. Je mi blízka nielen ako perfektná inštruktorka, ale aj ako osoba. Je úplne prirodzená, veselá. Na tréningu jogy pre tínedžerov nás učila učiť a cvičiť jogu pre deti cez čakrový systém. Celkom iný prístup! Nemá problém priznať, že veci robí na poslednú chvíľu alebo že sa mýli. Takých ľudí by mohlo byť viac.“

Zuzana Bothová


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj známi jogíni majú svojich guru

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.