7 cvikov na spevnenie ženských pŕs

Adela Jasenovcova

Čo je dokonalé, je podozrivé. Ale prečo sa k dokonalosti nepriblížiť, ak viete, ako na to? Napríklad správnymi jógovými pozíciami môžete veľmi efektívne vytvarovať prsia do krásnej formy.

7 cvikov na spevnenie ženských pŕs
7. AUG 2017

1. Pozícia Bojovníka alebo Virabhradasana

V čom pomôže: Zlepšuje silu a rozširuje hrudník. 

Rozkročte nohy tak, aby boli rovnobežne. Otočte ľavú nohu doľava o 90 stupňov a pravú nohu dovnútra. Vydýchnite a zohnite ľavé koleno. Pravá noha by mala zostať rovná. Zdvihnite ruky a otvorte ramená. Otočte hlavu doľava a pohľad nasmerujte na končeky vystretých prstov rovno pred seba. Opakujte 7-10 krát, potom to isté zopakujte na opačnú stranu. Ukážka pozície.

Virabhradasana

2. Pozícia Trojuholníka alebo Trikonasana

V čom pomôže: Uvoľňuje a posilňuje hrudník, naťahuje chrbticu a pomáha zlepšiť krvný obeh. 

Stojte rovno a rozkročte nohy doširoka. Otočte ľavú nohu o 90 stupňov a pravú o 15 stupňov. Chyťte sa za ľavý členok ľavou rukou a vystrite pravú ruku smerom hore tak, aby obe ruky vytvorili priamku. Snažte sa byť v chrbte vystretí. Obráťte tvár hore a pozrite sa na prsty pravej ruky. Potom zopakujte cvičenie na druhú stranu. Ukážka pozície.

Trikonasana

3. Pozícia Kobry alebo Bhujangasana

V čom pomôže: Zväčšuje objem pľúc, rozťahuje hrudník, posilní brušné svalstvo a zlepší držanie tela.

Ľahnite si na brucho a dýchajte. Pomaly zdvihnite hornú polovicu tela a zároveň spodnú časť nechajte na podlahe. Oprite sa o predlaktie a pozerajte pred seba. Pomaly dýchajte a striedajte túto pozíciu s pôvodnou. S každým opakovaním skúste predĺžiť čas, počas ktorého sa v pozícii nachádzate. Ukážka pozície.

4. Pozícia Poklony alebo Dhanurasana

V čom pomôže: Naťahuje chrbticu a tvaruje prsia.

Ľahnite si na brucho a zhlboka dýchajte. Zohnite kolená a zdvihnite ich hore zo zeme, zároveň si ich chyťte rukami za členky, čím sa dostanete hrudníkom nad podložku. Mali by ste balansovať na bruchu a nohy skúsiť pritiahnuť čo najviac k hlave. Pokúste sa zostať v tejto pozícii aspoň 30 sekúnd. Ukážka pozície.

Dhanurasana

5. Pozícia Mostíku alebo Chakrasana

V čom pomôže: Natiahne hrudník, chrbticu a krk, uvoľňuje napätie a čiastočne aj bolesti hlavy.

Ľahnite si na chrbát a nohy dajte do polohy, o niečo širšie ako sú vaše ramená. Potom ich potiahnite dozadu pätami až k zadku. Dajte ruky za hlavu, dlaňami nadol s tým, že prsty sú nasmerované k chrbtu. S výdychom zdvihnite prsia a boky čo najvyššie. Skúste úplne narovnať ruky v lakťoch a zostaňte v tejto polohe 30 sekúnd. Ukážka pozície.

6. Stojka na hlave alebo Salamba Sirsasana

V čom pomôže: Je užitočná pre väzy a svaly chrbtice a hrudníka. Zlepšuje dýchanie a krvný obeh, ale odporúča sa len pre tých, ktorý jogu praktizujú už dlhšie.

Kľaknite si na kolená a položte predlaktia na zem. Prepleťte si prsty dohromady do modlitby a vytvorte misku, potom položte temeno hlavy na podložku tak, aby zadná časť hlavy bola v miske. Zohnite kolená, dýchajte a zdvihnite nohy zo zeme. Ak si netrúfate robiť stojku bez opory, oprite sa o stenu. Časom to budete robiť bez nej. Natiahnite nohy nahor a zostaňte tak 30 sekúnd až 2 minúty v závislosti od svojich schopností a skúseností. Ukážka pozície.

7. Pozícia Ťavy alebo Ustrasana

V čom pomôže: Je účinná proti bolestiam chrbtice. Tiež zvyšuje objem pľúc a posilňuje svaly hrudníka a pŕs.

Kľaknite si na kolená a pritiahnite nohy k sebe. Pomaly sa zakláňajte dozadu a položte si ruky na päty. Hlava by mala smerovať nahor, chrbát je však čo najviac vystretý. Treba si dať pozor, aby ste necítili prílišný ťah v spodnej časti chrbta. Takto zostaňte asi 30 sekúnd a striedajte s pôvodnou pozíciou. Ukážka pozície.

Zdroj fotiek: Pixabay.com, Clker-Free-Vector-Images, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 cvikov na spevnenie ženských pŕs

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2162
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.