Ako uvoľniť svaly po náročnom tréningu?
Väčšina z nás sústreďuje svoju pozornosť najmä na tréning. Zaujíma nás, ako dlho, ako často a v akej intenzite treba športovať. Sledujeme spálené kalórie, meriame obvod brucha, alebo inej problematickej partie. Dôvod? Tréning je predsa pre svaly a sexi telo základ. To však nie je celkom pravda, pretože rovnako, ako svaly potrebujú „drinu“, vyžadujú si aj kvalitný oddych.
Venujete sa pravidelne silovému tréningu? Potom viete, že intenzívne precvičované svalové partie si vyžadujú „oddych“ v trvaní 48 až 96 hodín. To znamená, že dennodenným posilňovaním brucha si viac uškodíte, ako pomôžete. A čo kardio tréning? Aj tu sa občas stáva, že si naložíme viac, ako je potrebné. Svalová horúčka a jej nepríjemné prejavy nenechajú na seba dlho čakať. Čo je však dôležité, v jednom i druhom prípade platí, že svaly si po tvrdej práci zaslúžia kvalitný oddych.
3 tipy ako po behu relaxovať
Ak sa vám stalo, že ste to s tréningom trochu prehnali, alebo si potrebujete príjemne poleňošiť, a zároveň spojiť príjemné s užitočným, inšpirujte sa niekoľkými radami, ako po behu relaxovať.
Horúci bylinkový kúpeľ
Snáď neexistuje nič lepšie a jednoduchšie, ako si po intenzívnom tréningu dopriať horúci kúpeľ so starostlivo zvolenými prísadami. Vhodnou ingredienciou je napríklad morská soľ, ktorá má očisťujúce účinky. Z byliniek je na uvoľnenie svalstva dobrá saturejka, boľavým kĺbom zasa pomôže kostihoj lekársky. Kŕče zmierňuje šalvia lekárska. Celkovú pohodu navodí levanduľa, rozmarín, medovka a ľubovník.
Čo je pri takomto kúpeli dôležité? Nemal by trvať dlhšie ako 15 – 20 minút. Ak nemáte k dispozícii čerstvé, alebo sušené bylinky, použite esenciálne oleje. Po kúpeli sa zabaľte do teplého uteráka a ešte chvíľu odpočívajte napríklad so šálkou obľúbeného čaju, alebo nápoja s obsahom magnézia, ktorý pôsobí uvoľňujúco na svalstvo.
Príjemná masáž
Masáž má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Je neoceniteľná aj po náročnom tréningu, pretože zlepší prekrvenie, napomáha odstraňovaniu toxínov z tela, upravuje svalový tonus a znižuje bolesť. Samozrejme, to sú len niektoré z pozitív masáže. Okrem klasickej športovej masáže existuje rad ďalších zaujímavých typov masáži: relaxačná, thajská, reflexná masáž chodidiel, medová a iné. Ktorú si vyberiete?
Sauna
Suchá, vlhká, parná, infra sauna. Pobyt v saune je relaxom, má aj mnoho pozitívnych účinkov. Uvoľňuje stuhnuté svaly, zlepšuje rozsah pohybu a stimuluje produkciu endorfínov v ľudskom tele, ktoré „tlmia“ bolesť.
Podľa The North American Sauna Society medzi ďalšie výhody saunovania patria: zníženie stresu a psychickej únavy, zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, nespavosti, posilnenie imunitného systému, spaľovanie kalórií, detoxikácia, zlepšenie činnosti obličiek, získanie krajšej pokožky a iné (1).
Možností ako po náročnom behu kvalitne relaxovať je oveľa viac. Ak vás neláka horúci kúpeľ, masáž ani sauna, doprajte si napríklad kvalitný spánok, počúvajte hudbu, alebo meditujte.